TOUR OF ISTANBUL

YARIŞ KURALLARI

MADDE 1. ORGANİZASYON

TOUR OF ISTANBUL, UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu kuralları çerçevesinde Sportsnet tarafından organize edilmektedir. 28 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Organizasyonun adresi:

Sportsnet - All Sports
Dereboyu 2. cad. Ata Center No:15 K. G:1 34398 Maslak / İstanbul

Web: www.tourofistanbul.com.tr
E-posta: tourofistanbul.com.tr

MADDE 2. YARIŞIN TÜRÜ

TOUR OF ISTANBUL, UCI Uluslararası Elit Erkekler Avrupa Turları Takvimi'nde 2.2 yarışı ve 4 etaplı olarak yer almaktadır. UCI puanları, UCI’nin 2.10.008 maddesinde belirtildiği gibi puan skalasına göre verilecektir.

MADDE 3. KATILIM

2.2 yarış olarak, yarış UCI Pro Takımlarına (max 2), UCI Kıta Takımlarına, UCI cyclo-cross profesyonel takımlarına, Milli takımlara ve Bölge ve Kulüp takımları (2.1.005'e göre) açıktır. Takımlar maksimum 7 sporcu kaydettirmelidir. Bir takım ilk etapta 5'ten az sporcuyla başlayamaz (2.2.003'e göre).

Yarışmadan on beş gün önce, bildirilen sporcu sayısı 100'ün altındaysa, organizatör katılan takımların takım başına sporcu sayısını maksimum 8 (2.2.007'ye göre) olarak artırmasına izin verebilir.

MADDE 4. YARIŞ MERKEZİ

Yarış merkezi / Yarış ofisi 28 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında her gün 09:00 - 18:00 saatleri arasında açık olacaktır. Bulunduğu adres:

Dedeman Bostancı Hotel
Değirmen Yolu Cad. No:39B İçerenköy Mahallesi Ataşehir, İstanbul

MADDE 5. SPORCULARIN ONAYLANMASI VE TOPLANTILAR

Lisans sahibi takım menajerleri veya görevlileri yarış numaralarını teyit edebilir ve teslim alabilir. Sporcuların teyidi, sporcu yarış numaralarının dağıtımı, Takım Menajerleri / Sportif Direktörleri Toplantısı (Her takımdan bir menajer veya sporcunun katılımı zorunludur), 27 Eylül 2023 Çarşamba günü aşağıda belirtilen yer ve saatlerde Hakemler Paneli’ne katılımıyla gerçekleşir:

Dedeman Bostancı Hotel
Değirmen Yolu Cad. No:39B İçerenköy Mahallesi Ataşehir, İstanbul

15:00-16:30 Sporcu Onayı
17:00-17:45 Takım Menajerleri Toplantısı
20:00-21:00 Tüm Şoförler Toplantısı

*İlk etaptaki araç sırası, takım menajerleri toplantısında kura çekilerek belirlenecektir.

MADDE 6. TUR RADYOSU

Yarış bilgileri Tur Radyosu Kanalı üzerinden yayınlanacak ve frekansı Takım Menajerleri Toplantısı sırasında bildirilecektir.

MADDE 7. NÖTR DESTEK

Nötr teknik destek SHIMANO tarafından ve standart donanıma sahip 3 araba ve 1 motosiklet kullanılarak sağlanacaktır.

MADDE 8. FİNİŞ ÖNCESİ YARIŞ AYRICALIKLARI

a) Bir yol yarışının son üç kilometresi içinde usulüne uygun şekilde düşmesi, lastik patlaması veya mekanik bir olay olması durumunda, sporcu veya sporculara, olayın olduğu anda yanında olan ve yarışı sorunsuz bitirmiş olan sporcuların zamanı tanımlanır ve onlarla aynı anda yarışı bitirmiş kabul edilir.

b) Eğer son üç kilometre içinde kaydedilen bir düşme sonucunda bir yarışçı finiş çizgisini geçemezse, sıralamada en sonda olur ve kaza anında yanındaki sporcu(lar)ın bitirme zamanı girilir.

MADDE 9. GRUP SPRİNTİ İLE BİTMESİ BEKLENEN ETAPLAR

Aşağıdaki etaplar “Grup sprinti ile bitmesi beklenen” olarak belirlenmiştir:

- Etap 1, 2, 3, 4

Bu etaplar sırasında, UCI'nin web sitesindeki Yönetmelikler bölümünde yayınlanan “Grup sprinti ile bitmesi beklenen” etaplar için zaman aralıklarının hesaplanması protokolü uygulanacaktır.

MADDE 10. YARIŞI BİTİRME ZAMAN LİMİTİ

Zaman sınırları aşağıdadır:

1. Etap: %10

2. Etap: %20

3. Etap: %20

4. Etap: %10

Hakem Kurulu, istisnai hallerde, öngörülemeyen ve mücbir sebep hallerinde, organizatörle istişarede bulunduktan sonra (2.6.032'ye göre) bitirme zaman limitini uzatabilir.

MADDE 11. YARIŞ KONVOYUNUN ARKASINDAKİ SPORCULAR

Yarışın arkasında kalan sporcular polis veya organizasyon araçlarını takip ederken yürürlükte olan tüm trafik kurallarına uymak zorundadır.

MADDE 12. KLASMANLAR

Bireysel klasman liderleri aşağıda yer alan mayoları giyerler:

1- Genel Klasman: TURUNCU Mayo

2- Sprint Puanları Klasmanı: MAVİ Mayo

3- Dağların Kralı Klasmanı: YEŞİL Mayo

4- 100. YIL Klasmanı: KIRMIZI Mayo

Bir sporcu yarış boyunca birden fazla mayo giymeye hak kazanması durumunda öncelik sırası 1'den 4'e doğrudur. Bir klasman lideri mayosunun, yukarıdaki öncelik sırasına göre farklı bir mayo giymesi gereken bir sporcu tarafından giyilecekse, ilgili sınıflandırmada yer alan bir sonraki sporcu, başka bir sınıflandırmanın (2.6.018'e göre) lider formasını giymek zorunda kalmazsa mayoyu giyecektir.

MADDE 13. GENEL KLASMAN

Bireysel Genel Klasman, her etapta kaydedilen süreleri birbirine ekleyerek (2.6.014 uyarınca) bonuslar ve cezalar da eklenerek oluşturulur. Herhangi bir eşitlik olması halinde UCI yönetmeliğinin 2.6.015 maddesi uygulanır.

MADDE 14. BONUSLAR:

Zaman bonusları sadece bireysel genel klasman için uygulanır ve UCI yönetmeliği Madde 2.6.019'a göre verilir.

- Ara sprintler: 3" - 2" - 1"

- Finiş: 10" - 6" - 4"

MADDE 15. TAKIM KLASMANI

Günlük Takım Klasmanı, her takımın en iyi bitirme zamanı olan üç sporcusunun bireysel zamanlarını toplayarak oluşturulur. Bir eşitlik olması halinde, takımların en iyi 3 sporcusunun bitirme sıraları toplanarak elde edilen sayının eklenmesi ile takımlar ayrıştırılacaktır. Takımlar halen eşitse, takımlardaki en iyi dereceyle bitiren sporcunun yeri sıralamayı belirleyecektir.

Genel Takım Klasmanı, Günlük Takım Klasman zamanlarının toplanmasıyla oluşturulur. Üç sporcunun altına düşen herhangi bir takım, Genel Takım Klasmanı’nda yer alamaz. Bir eşitlik olması durumunda takımlar ayrılıncaya kadar aşağıdaki kriterler uygulanır (2.6.016'ya göre):

1) Günlük takım klasmanında birincilik sayısı;

2) Günlük takım klasmanında ikincilik sayısı

3) Bireysel genel klasman sıralamasında takımların en iyi sporcusunun elde ettiği derece.

MADDE 16. PUAN KLASMANI

Puan (Sprint) klasmanı, ara sprint kapılarında ve finişte verilen toplam puanlara göre oluşur. Tam sprint yerleri etap haritalarında ve zaman çizelgelerinde gösterilmiştir. Puanlar her pozisyon için aşağıdaki gibi verilir:

Ara sprint; 1.: 3 puan, 2.: 2 puan, 3.: 1 puan

Finiş; 1.: 5 puan, 2.: 4 puan, 3.: 3 puan, 4.: 2 puan, 5.: 1 puan

Bir eşitlik olması halinde, sporcu belirleninceye kadar aşağıdaki kriterler (2.6.017'ye göre) sırasıyla dikkate alınır:

1) Etap galibiyet sayısı;

2) Ara sprintlerdeki galibiyet sayısı;

3) Genel bireysel zaman klasmanı

MADDE 17. DAĞLARIN KRALI KLASMANI

Dağların Kralı Klasmanı (KOM), KOM kapılarında verilen toplam puanlara dayanmaktadır. Tam konumlar ve mesafeler, etap haritaları ve zaman çizelgelerinde gösterilmiştir. Puanlar aşağıdaki gibi verilir:

Kategori 1; 1.: 10 puan, 2.: 8 puan, 3.: 6 puan, 4.: 4 puan, 5.: 2 puan

Kategori 2; 1.: 5 puan, 2.: 4 puan, 3.: 3 puan, 4.: 2 puan, 5.: 1 puan

Kategori 3; 1.: 3 puan, 2.: 2 puan, 3.: 1 puan

Kategori 4; 1.: 2 puan, 2.: 1 puan

Bir eşitlik olması halinde, sporcu belirleninceye kadar aşağıdaki kriterler sırasıyla dikkate alınır:

1) En yüksek kategori tırmanışında elde edilen 1.lik sayısı

2) Bir alt kategorideki tırmanışlarda elde edilen 1.lik sayısı ve benzeri

3) Zamana göre bireysel genel klasman

MADDE 18. 100. YIL SPRİNT KLASMANI

100. Yıl sprint klasmanı, ara prim kapılarında verilen toplam puanlara göre oluşur. Tam sprint yerleri etap haritalarında ve zaman çizelgelerinde gösterilmiştir. Puanlar her pozisyon için aşağıdaki gibi verilir:

Ara sprint; 1.: 3 puan, 2.: 2 puan, 3.: 1 puan

Bir eşitlik olması halinde, sporcu belirleninceye kadar aşağıdaki kriterler (2.6.017'ye göre) sırasıyla dikkate alınır:

1) Etap galibiyet sayısı;

2) Ara sprintlerdeki galibiyet sayısı;

3) Genel bireysel zaman klasmanı

MADDE 19. ÖDÜLLER

Organizasyonda toplam 12.621€ ödül verilecek. Nihai klasmanda ödül parasına hak kazanabilmek için, yarışmacılar resmi süre içerisinde yarışın tamamını tamamlamak zorundadırlar. Podyuma çıkmayan sporculara para cezası verilir ve ödenecek ödül parasından düşülür. Ödül Parası (Para birimi: Avro) şu şekilde dağıtılacaktır:

Her Etap

Genel Klasman

1.

845

1690

2.

420

840

3.

210

420

4.

105

210

5.

84

168

6.

63

126

7.

63

126

8.

42

84

9.

42

84

10.-20.

21

42

Ödül paraları, anti-doping testinin resmi sonuçları alındıktan sonra organizatör tarafından ödenecektir. Ödül paraları UCI vasıtasıyla UCI Cycling Price Management sistemi üzerinden ödenecektir. Ödeme ile ilgili sorular [email protected] e-posta adresine gönderilir. Tüm ödül tutarları üzerinden UCI tarafından belirlenen kesintiler yapılarak ödemeler gerçekleştirilecektir.

MADDE 20. START’LAR

Her etap başlamadan önce, tüm yarışçıların imza atması zorunludur. Sporcuların bir takım olarak imza atmaları teşvik edilir. İmzalar, bildirilmiş start zamanından 1 saat 15 dakika öncesinden, start zamanına 10 dakika kalıncaya kadar atılabilir. Sporcular start çizgisine şu sırada çağrılır: 1) 100. YIL, 2) KOM, 3) Sprint Puanları ve 4) Genel Klasman liderleri. Özel koşullar altında ek sporcular çağrılabilir. Bu durumlarda takım yöneticilerine bilgi verilecektir.

MADDE 21. BESLENME BÖLGESİ PROSEDÜRÜ

Beslenme bölgeleri, her bir parkurda yarış rehberinde belirtildiği gibi işaretlenecektir. Her bir beslenme bölgesinden hemen önce ve hemen sonra, sporcuların çöplerini atabilecekleri bir bölge olacaktır.

Her etabın son 20 kilometresinden önce, sporcuların çöplerinden kurtulma imkânı bulduğu bir atık bölgesi bulunacaktır. Sporculara yiyecek ve içecek, takıma eşlik eden personel tarafından ayakta verilecektir ve başka hiçbir kimse veremeyecektir. Yiyecek ve içecek yolun sadece bir tarafından verilecektir (2.3.026’ya göre).

Aşağıdaki durumlarda tüm beslenmeler (bir arabadan ve ayakta) kesinlikle yasaktır;

- İlk 30 ve son 20 kilometre boyunca;

- Bonus sprintleri ve beslenme bölgelerine 1 kilometre kala;

- Bonus sprintleri ve beslenme bölgelerinden sonraki 500 metrede;

- Dağların Kralı Klasmanı’nda belirtilen dağların inişlerinde; ve hakem kurulu tarafından belirtilen diğer alanlarda (2.3.027’ye göre).

- Yarışçının su şişelerini yalnızca etkinliğin veya etapların son 50 kilometresindeki tırmanışlarda izleyicilere vermelerine izin verilir. Sporcular, su şişelerinin halka fırlatılmasının ya seyirciler için (çok şiddetli atış durumunda) ya da diğer bisikletçiler için (su şişesinin yola geri dönmesi durumunda) herhangi bir tehlike oluşturmamasını sağlamalıdır.

-Sıcak hava dalgası durumunda veya uzun düz aşamaların bazılarında, hakemler paneli başkanı tarafından organizatöre danışılarak istisnai önlemler alınabilir. Bu önlemler günlük yarış tebliği ve radyo turu yoluyla iletilecektir.

-Bu şartlara ve önlemlere uyulmaması halinde aşağıdaki maddeye göre cezalar uygulanır: UCI Yönetmeliğinin 2.12.007 - 8.3 maddesi uyarınca.

-Asistanlar bisikletçileri atık alanlarında besleyemezler. Besleme, atık alanlarından birkaç yüz metre önce veya sonra gerçekleşebilir.

-Özellikle yarışçıların su şişeleri veya çöp atmasına neden olacak yarış durumlarında hakemler heyeti, bu amaçla öngörülen bölgeler dışında kalan (yasaklanmış olan) şişe veya çöplerin, durumun istisnai nitelikte olduğunu ve hiçbir şekilde madde 2.2.025'in amacına ve rasyoneline aykırı olmadığını düşündükleri bisikletçiye yaptırım uygulanmamasına karar verebilir. İstisnai bir durum söz konusu olduğunda, hakemler kurulu yukarıdaki yorumlama kuralına bağlı olarak uygun kararları alır.

MADDE 22. ÖDÜL TÖRENLERİ

Ödül törenleri, her etabın bitişinden 30 dakika sonra finiş alanında yapılacaktır. Aşağıdaki sporcular, her gün ödül törenlerine takım mayosu ve ayakkabı ile katılmak zorundadırlar:

- Etabın ilk üç sporcusu;

- Zamana göre genel klasman lideri;

- Diğer klasman liderleri (Sprint, KOM, 100. YIL)

Ayrıca, organizasyonun son etabından sonra, aşağıdaki sporcuların final ödül töreninde yerlerini almaları gerekmektedir:

- Yarışın galipleri;

- Diğer klasmanların galipleri (Sprint, KOM, 100. YIL)

- Takım Genel Klasman galibi

Resmi ödül töreninden sonra, bireysel genel klasman lideri ve yarışın galibi, doping kontrol görevlisinin yetkisiyle hareket eden birinin eşliğinde ve en fazla 20 dakika basın odasına gitmesi istenir (2.2.082’ye göre).

MADDE 23. CEZALAR

UCI cezaları tamamen uygulanır.

Sporcular, takımlar ve diğer lisans sahipleri ile ilgili gözlenen yarış olayları, 12.4.001 maddesi uyarınca, 2.12.007 maddesinde tanımlanan yarış olayları tablosunda belirtildiği gibi yaptırılmaktadır. Hakemler tarafından verilen yaptırımlar, hakem kurulunun tebliğinde belirtilir ve UCI'ye gönderilir.

MADDE 24. SONUÇLAR

Start listesi ve tam sonuç listesi günlük olarak www.tourofistanbul.com.tr adresinde yayınlanacaktır. İletişim materyallerini e-posta yoluyla almak için (Start listesi, sonuçlar, hakemlerin raporu vb.) menajerler, kendi e-posta adreslerini (ve takım sekreteryası veya basın görevlisi gibi ilgili diğer kişilerin) e-posta adreslerini Takım Menajerleri toplantısından önceki Sporcu Onayı sırasında kaydettirmelidir. E-posta listesinde bulunan tüm kişilere, hakem paneli tarafından bilgiler onaylanır onaylanmaz, PDF'lerin bağlantısını içeren bir e-posta gönderilecektir.

Baskı ve dağıtımın zaman ve çevresel etkisini azaltmak adına, takımlara veya basın mensuplarına sonuçlar basılı olarak verilmeyecektir.

MADDE 25. KASK

Kayıt açılışından final ödül töreninin sona ermesine kadar, sporcuların şehirde ısınma da dahil olmak üzere bisiklet sürdüğü her zaman kask takmaları zorunludur.

MADDE 26. SPORCU VE TAKIM ÇALIŞMASI

Burada belirtilen hükümler tüm sporculara karşı bağlayıcı ve uygulanabilir olacaktır. Herhangi bir sporcu, takım üyesi veya yardımcı tarafından yarışta uygulanan kuralların ve düzenlemelerin ihlal edilmesi, tüm takımın cezaya tabi tutulmasına veya diskalifiye edilmesine neden olacaktır.

Kamuya açık alanlarda idrar yapma, çöp atma ve küfür de içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan, sportmenlik dışı davranış tolere edilemez. Yetkililer, zaman cezası, para cezası ile cezalandırma ve/veya gerekli görürlerse yarıştan diskalifiye etme hakkına sahiptir. Şişeler ve çöp, ekip arabalarına veya organizasyon araçlarına götürülmelidir. Para cezaları verilecek ve sporcular yerel yasalar uyarınca kovuşturmaya tabi tutulabilir. Takımlar, otel odalarına veya telsiz ve transponder gibi tahsis edilen ekipmanın kaybı veya hasarından kaynaklanan masraflardan sorumlu olacaktır.

MADDE 27. SPORCULARIN TANINMASI

Etaplar süresince tüm yarışmacılar kendilerine verilen bisiklet numarası ve sırt numaralarını kullanmalıdır. Her iki sırt numarası da formanın arka cep alanında her iki tarafa da yerleştirilmeli ve yarış sırasında her zaman açıkça görülebilmelidir. Numaralarının değiştirilmesi ve/veya kesilmesi/katlanması ve sponsor logolarına zarar verilmesi yasaktır.

MADDE 28. ANTİ-DOPİNG KONTROLLERİ

UCI anti-doping yönetmelikleri, bu organizasyonda tamamen geçerlidir. Anti-doping testleri, her etabın sonunda, yarış rehberindeki etap detaylarında da belirtilen özel bir yerde yapılacaktır.

Phone: +90 384 341 4688 E-mail: [email protected]
Copyright © 2023 Tour of Istanbul. All Rights Reserved.